Zapalenie przewlekłe

Zapalenie przewlekłe diagnozowane jest wówczas, jeżeli objawy zakażenia nie ustępują przez okres około dwóch tygodni. Zapalenie to występuje często przy chorobach ogólnoustrojowych, niewyleczonych zapaleniach ostrych, a także przy zaburzeniach związanych z oddawaniem moczu. Zapalenie przewlekłe u kobiet bardzo często wiąże się z miesiączkowaniem, aktywnością seksualną oraz chorobami dróg rodnych. Przewlekłe zapalenie pęcherza może stanowić wynik powtarzających się ostrych ataków, ale może też pojawić się nagle, bez odczuwalnych objawów ostrych. Najczęstszą przyczną są jednak zapalenia bakteryjne. Zapalenie ostre, które nie jest leczone, może przejść w stan przewlekły, choć do najczęstszych przyczyn zalicza się jednak współistniejące schorzenia, które umożliwiają kolonizację dróg moczowych przez drobnoustroje. Do takich chorób zalicza się przede wszystkim kamicę nerkową, cukrzycę, czy obniżenie odporności organizmu. Przewlekłe zapalenie pęcherza charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zachodzą zmiany w obrębie błony śluzowej pęcherza, które zaburzają naturalną barierę ochronną. Dochodzi wówczas do przekrwienia oraz zwiększenia przepuszczalności nabłonka. W efekcie zmieniony zostaje skład moczu, a także jego pH, co skutkuje z kolei rozwojem bakterii. Niekiedy objawy towarzyszące przewlekłemu zapaleniu pęcherza mogą okazać się mało specyficzne. Do najczęstszych zalicza się jednak bóle w podbrzuszu, a także pieczenie w cewce moczowej.

W diagnostyce przewlekłego zapalenia pęcherza ogromną rolę odgrywa badanie ogólne moczu, analiza osadu, cytologia moczu, a także posiew. Do badań obrazowych, niezbędnych w diagnostyce, zalicza się przede wszystkim USG oraz urografię. Niekiedy konieczne jest także wykonanie cystoskopii wraz z pobraniem wycinków błony śluzowej oraz wykonanie badania urodynamicznego.

Leczenie przewlekłego zapalenia pęcherza obejmuje w pierwszej kolejności podawanie takich leków, jak: fluorochinolony, a także trimetorpim-sulfametoksazol. W ramach leczenia wspomagającego stosuje się leki, które wpływają na kurczliwość pęcherza. Niekiedy pacjenci z przewlekłym zapaleniem pęcherza wymagają zastosowania leczenia skojarzonego, polegającego na równoczesnym wdrożeniu leczenia ogólnego oraz dopęcherzowego.

Polecany lek. Kliknij w obrazek, aby przejść do apteki...

trimetoprim