Słaby pęcherz - jak sobie z tym radzić?

Nietrzymanie moczu stanowi wstydliwy problem i może prowadzić do wielu krępujących sytuacji. Niektóre sposoby mogą pomóc w komfortowym funkcjonowaniu, ale na pewno nie usuną problemu. Warto udać się do urologa, neurologa, a w przypadku kobiet również do ginekologa, wykonać badanie urodynamiczne i spróbować znaleźć rozwiązanie problemu.

chmury

Problemy ze słabym pęcherzem dotyczą osób w różnym wieku, najczęściej starszych, dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego, może to być kilka kropel, stałe kapanie albo nawet strumień. Najlepszym sposobem na zniwelowanie problemu jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Typy nietrzymania moczu

Problem ze słabym pęcherzem może mieć charakter przewlekły lub przemijający. Czasowy problem z nietrzymaniem moczu u osób świadomie kontrolujących opróżnianie pęcherza zwykle spowodowany jest: zapaleniem pęcherza, zażywaniem niektórych leków, częstym piciem napojów alkoholowych i zawierających kofeinę. Jest to dysfunkcja, która mija po odstawieniu moczopędnych środków.

Do przewlekłego nietrzymania moczu zalicza się:

· wysiłkowe nietrzymanie moczu – spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, co powoduje, że mocz wycieka z pęcherza, gdy rośnie w nim     ciśnienie, np. podczas wysiłku fizycznego;

· nietrzymanie moczu z nagłym parciem – spowodowane jest nadmierną aktywnością mięśni pęcherza;

· nietrzymanie moczu z przepełnienia – wynika z przeszkody w odpływie moczu z pęcherza wypełnionego i bardzo rozciągniętego, w konsekwencji     mocz bezwiednie wycieka,

· odruchowe nietrzymanie moczu – niekontrolowane skurcze powodują nieświadome oddawanie moczu,

· inkontynencję mieszaną – schorzenie łączące inkontynencję parcia i stresową.

Przyczyny nietrzymania moczu

Do ogólnych przyczyn należy zaliczyć: zapalenie pęcherza oraz choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane) Natomiast u mężczyzn dodatkowo choroby gruczołu krokowego.

Warto również wspomnieć, że kobiety są w szczególności narażone na problem nietrzymania moczu, głównie z powodu kobiecej anatomii i fizjologii dolnych dróg moczowych. Dodatkowo do nasilenia problemu przyczyniają się ciąże, które powodują mikrourazy okolic krocza w czasie porodu. Natomiast w okresie menopauzy niedobory hormonów powodują zwiotczenie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

Problem ze słabym pęcherzem można wyleczyć:

· treningiem,

· leczeniem farmakologicznym,

· zabiegami chirurgicznymi.

W przypadku, gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, wówczas warto zacząć od ćwiczeń mięśni pęcherza – tłumaczy specjalista z Ginekologii Estetycznej w Zielonej Górze.

Dodatkowo w przypadku kobiet, lekarz może zlecić założenie do pochwy specjalnego krążka, który ma na celu wzmocnienie mięśni miednicy.

Jeżeli ćwiczenia nie przynoszą zadawalających rezultatów, wówczas konieczne jest przyjmowanie leków zmniejszających skurcze pęcherza. Lekarstwa powstrzymują popuszczanie moczu.

W niektórych przypadkach można również zlecić leki hormonalne, które znacznie odbudują błonę śluzową cewki moczowej, dzięki temu będzie bardziej szczelna i sprężysta – jak twierdzą eksperci z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Estetycznej.

Zabieg chirurgiczny to sposób na skuteczne pozbycie się wstydliwego problemu. Po zabiegu aż 80% pacjentów zapomina o chorobie. Obecnie stosuje się 160 technik operacyjnego leczenia nietrzymania moczu. O wyborze odpowiedniego sposobu, rzecz jasna, decyduje lekarz, który podczas podejmowania decyzji kieruje się wiekiem pacjenta, ogólnym stanem zdrowia oraz przebytymi operacjami brzusznymi.

Więcej na stronie: http://www.rzepka.lek-med.pl/lekarze.html

Polecany lek. Kliknij w obrazek, aby przejść do apteki...

trimetoprim